گیربکس کشتی

صفحات گیربکس کشتی، عبارتند از اجزای مهمی که در سیستم گیربکس کشتی در حرکت و سرعت این نوع وسیله نقلیه نقش مهمی ایفا می‌کنند. امروزه، صفحات گیربکس کشتی به لحاظ ساختاری به دو نوع صفحه جامد و صفحه میله‌ای تقسیم می‌شوند.

صفحه جامد یا صفحه شفتی:
این نوع صفحه از یک قطعه جامد ساخته شده است که بر روی شفت بارگذاری می‌شود. در این نوع، تمام زُلزله‌ها و تغییرات سرعت که در هنگام عملکرد گیربکس رخ می‌دهند، به صفحه شفتی منتقل می‌شوند و این صفحه به همراه شفت حرکت می‌کند. صفحات جامد به دلیل ساختاری خاص خود، دارای دو شفت بصورت متقابل هستند که برای جمع و جور کردن فضای صفحات در گیربکس مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صفحه میله‌ای:
در این نوع، صفحه با کمک میله‌ها به دو قطعه جداگانه تقسیم می‌شود. صفحات به همراه میله‌ها در گیربکس قرار می‌گیرند و همزمان با عملکرد گیربکس به هم نزدیک و از هم دور می‌شوند. صفحات میله‌ای از جنس فولاد ساخته میشود. و به دلیل استحکام بالا و ضخامت کم، به طور خاص برای کشتی‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد صفحات گیربکس کشتی با توجه به نوع صفحه متفاوت است. صفحات جامد به دلیل قابلیت جمع و جورشان برای سیستم‌های گیربکس مدرن ساخته می‌شوند. در عملکرد صفحات جامد، قطعات مکانیکی با فشار بالا درگیر می‌شوند و برای کم کردن اصطکاک و کاهش حرارت تولیدی به کمک مواد لغزنده مانند روغن کار می‌کنند. از طرفی، صفحات میله‌ای از طریق سیستم فشار هیدرولیک، باعث جدایی و اتصال صفحات با یکدیگر می‌شوند. این نوع صفحات به دلیل استحکام بالا و قدرت تحمل بالا، برای کشتی‌ها و سایر وسایل نقلیه دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قطعات مهم گیربکس دریایی

در طراحی گیربکس دریایی، قطعات مهمی نقش اساسی در عملکرد صحیح و بهینه این سیستم ایفا می‌کنند. گیربکس دریایی مسئول انتقال نیروی موتور به پروانه‌ها یا پیستون‌های مورد استفاده در موتورهای دریایی است.

1- کاسه یا بدنه گیربکس:
این بخش از گیربکس دریایی مسئول نگه‌داری و حفاظت از سایر قطعات داخلی است. طراحی صحیح و مقاوم این بدنه از اهمیت بالایی برخوردار است تا برابر با شرایط آب و هوایی قوی (مانند امواج و تأثیرات جوی) مقاومت داشته باشد.

2- محورها و چرخش:
گیربکس دریایی از محورها و سیستم چرخش برای انتقال نیرو استفاده می‌کند. این محورها معمولاً از جنس فولاد بوده و به کمک روانکارها یا رولبرینگ‌ها به هم پیوسته‌اند. قطعات مکانیکی دیگری نیز می‌توانند در این قسمت‌ها وجود داشته باشند تا در حفظ تعادل و کارایی موتور کمک کنند.

3- دنده‌ها و تراکم‌دهنده‌ها:
دنده‌ها و تراکم‌دهنده‌ها بخش مهمی از گیربکس دریایی را تشکیل می‌دهند. دنده‌ها با تغییر سرعت و توان انتقالی موتور، در طول راه انتقال نیرو نقش اساسی را ایفا می‌کنند. تراکم‌دهنده‌ها نیز با کار کردن به عنوان دنده‌های فرعی، میزان نیرو را افزایش یا کاهش می‌دهند.

4- جعبه دوسر:
این بخش از گیربکس دریایی برای جدا کردن سیستم ورودی (معمولاً موتور) و خروجی (پروانه‌ها یا پیستون‌ها) استفاده می‌شود. این جعبه معمولاً از جنس فولاد بوده و دارای گیربکس و سیستم ترمز است.

5- گیربکس پروانه:
این قسمت از گیربکس دریایی می‌تواند شامل چندین قطعه مجزا باشد. گیربکس‌های پروانه معمولاً برای تنظیم سرعت دوران پروانه‌ها استفاده می‌شوند. با تغییر دوران گیربکس پروانه. میزان نیرو و قدرت تولید شده. توسط موتور می‌تواند کنترل شود.

طراحی و ساخت قطعات مقاوم و با کیفیت بالا، از اهمیت بالایی برخوردار است.

گیربکس یونیت های دنده معکوس

گیربکس یونیت های دنده معکوس کشتی، یکی از قسمت‌های حیاتی در نظام حرکتی کشتی ها است. این گیربکس ها به منظور تغییر سرعت و جهت چرخش موتورهای کشتی استفاده می‌شوند. در اینجا، به بررسی مهمترین جنبه‌های این گیربکس ها می‌پردازیم.

1. عملکرد و کاربردها:
گیربکس یونیت های دنده معکوس کشتی. از ترکیب دنده ها و مهره ها تشکیل شده است. این گیربکس ها برای کنترل سرعت و جهت پیچش موتورهای کشتی استفاده می‌شوند، به طوری که بتوانند به طور معکوس عمل کرده و موتور را به جلو و عقب حرکت دهند. این عملکرد برای منوروورهای سرنشین راننده، تهیه نیروی یارانه برای سنگینی تراکتورها و همچنین برای تنظیم سرعت رونده و قدرت ترمز خودروهای شهری بسیار مفید است.

2. ساختار و اجزا:
گیربکس یونیت های دنده معکوس کشتی شامل قسمت هایی مانند دنده ها، مهره ها، رولر ها، آهنرباها و فریم است. این قطعات با یکدیگر در هم تعامل دارند تا بتوانند حرکت موتور را به سرعت و جهت موردنظر تغییر دهند.

3. مزایا و معایب:
مزیت اصلی گیربکس یونیت های دنده معکوس کشتی، امکان کنترل سرعت و جهت چرخش موتور در دو جهت برای کشتی است. این گیربکس ها همچنین قابلیت تحمل نیروهای بالا و دارای عمر طولانی هستند. اما یکی از معایب این گیربکس ها پرهزینه بودن ساخت و نگهداری آنها است.

4. نکات مهم:
استفاده از گیربکس یونیت های دنده معکوس کشتی نیاز به توجه به موارد زیر را دارد:
– حفظ تمیزی و روانی قطعات گیربکس
– عیب یابی و تعمیر سریع در صورت بروز خرابی
– استفاده از روغن های مناسب و تعویض منظم آنها

در نتیجه، گیربکس یونیت های دنده معکوس کشتی نقش بسیار مهمی در حرکت و کنترل کشتی ها دارند. این گیربکس ها، عملکردی مطلوب را در سیستم حرکت کشتی فراهم می‌کنند و از دیگر قطعات موتور به طور مستقیم تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.

گیربکس دریایی کشتی های چند موتوره

گیربکس دریایی یک اجزای اساسی برای همه کشتی های چند موتوره است. این قسمت از سیستم درایو کشتی مسئول تبدیل انرژی موتورها به حرکت قابل استفاده دریایی است. همچنین، گیربکس دریایی برای استفاده بهینه از حرکت موتورها در حالت کانترورت و شروع و توقف صحیح موتورها نیز ضروری است.

یکی از نوع معمولی گیربکس دریایی برای کشتی های چند موتوره، گیربکس دریایی ترونیون است. این گیربکس دارای دو منفذ ورودی و خروجی است و برای کشتی هایی که دارای دو موتور هستند مناسب است. با استفاده از گیربکس دریایی ترونیون، می توان توان موتورها را ترکیب کرده و یا آنها را به صورت مستقل از یکدیگر عمل کرد.

گیربکس دیگری که برای کشتی های چند موتوره مناسب است، گیربکس دریایی تبدیل به اتصال موازی است. این گیربکس دارای یک منفذ ورودی و چندین منفذ خروجی است و برای کشتی هایی که دارای چندین موتور هستند بسیار مفید است. با استفاده از این گیربکس، می توان توان موتورها را ترکیب کرده و آنها را به صورت موازی و همزمان عمل کرد.

گیربکس دریایی ترونیون و …رمی تواند به عنوان یک سیستم توزیع قدرت برای موتورهای کشتی عمل کند. با بکارگیری این گیربکس. می توان توان تولید شده توسط هر یک از موتورها را جمع کرده. و آن را در کلیه منافذ خروجی توزیع کرد. این عمل باعث می شود. که توان تولید شده توسط موتورها. به صورت متوازن و همزمان به محرک های دیگر انتقال یابد. که این امر در بهبود عملکرد کشتی بسیار مفید است.

با استفاده از گیربکس، می توان نیروی پیشرانه را بطور همزمان به چندین پروانه کشتی منتقل کرد. این امر باعث می شود که کشتی بتواند با سرعت بالاتر حرکت کند و به ورودی بیشتری به اجسام آبی برسد. همچنین، استفاده از این گیربکس می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش مصرف سوخت داشته باشد، زیرا موتورها کمتر برای تولید توان نیاز دارند.

ایمپلر موتور کشتی

ایمپلر موتور کشتی قطعه ای است که در سیستم پیشرانش کشتی استفاده می شود. و نقش بسیار مهمی در حرکت و جلو بردن کشتی دارد. این قطعه با ساختاری خاص و قدرت بالا، استفاده از توربین برای تولید نیرو و بهره برداری از انرژی جت مواد سوخت را به دست می آورد.

این ایمپلرها به طور عمده. در دو نوع کار رفته اند:
ایمپلر سر جلو و ایمپلر سر عقب. ایمپلر سر عقب بیشتر در کشتی های تجاری استفاده می شود، در حالی که ایمپلر سر جلو بیشتر در کشتی های نظامی مورد استفاده قرار می گیرد.

ایمپلرهای موتور کشتی. از بخش هایی همچون شافت، توربین، پروانه و مکانیزم قدرت تشکیل شده اند. داخل ایمپلر، توربین هایی که از گرداب سیال وارد میشوند. نیروی لازم را تولید می کنند تا ایمپلر به سرعت حرکت کند. و باعث جلو بردن کشتی شود.

با توجه به کاربرد ایمپلرهای موتور کشتی، طراحی و ساخت آنها باید دارای استحکام و پایداری بالایی باشد. همچنین باید مقاوم در برابر ضربه و خوردگی باشد زیرا در شرایط سنگین دریایی استفاده می شود.

از مزایای استفاده از ایمپلرهای موتور کشتی می توان به عملکرد سریع و قدرتمند آنها، امکان کنترل دقیق سرعت و جهت حرکت کشتی و کاهش فشار های هیدرودینامیکی اشاره کرد. همچنین ایمپلرهای موتور کشتی. می توانند باعث صرفه جویی در سوخت شوند. و عمر کشتی را افزایش دهند.

این قطعه تحت تاثیر حرکت سریع و قدرتمند توربین ها قرار می گیرد و باعث کنترل دقیق سرعت و جهت حرکت کشتی می شود. استفاده از این قطعه در کشتی ها باعث افزایش عملکرد و صرفه جویی در سوخت می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *